O nás

Potkali jsme se v roce 1993, kdy začal na ZUŠ v Dubňanech učit Pavel Varmuža, který z nás poskládal cimbálovku. V první sestavě hrálo až 11 mladých muzikantů, ze kterých se časem vyprofilovalo zdravé jádro kamarádů, které vydrželo až do současnosti. Muzika založená zejména na výborném hlasovém projevu patřila v době působení pod hlavičkou ZUŠ Dubňany mezi nejlepší mladé cimbálové muziky v okolí a byla velmi dobře hodnocena i odbornou veřejností.

Brzy po založení začala muzika doprovázet dětský národopisný soubor Dúbravěnka, se kterým se zúčastnila celé řady vystoupení jak v ČR, tak i v zahraničí. Samostatně se pak účastnila mnoha přehlídek mladých muzik a festivalů. Dúbravěnku cimbálka doprovázela šest let.

Sestava se v čase měnila a muzikou prošli tito členové: Zdeňek Kaňa, Vojta a Libor Jestřábovi, Jarek a Tomáš Tomčalovi, Zbyněk Šindar, Jenda Duroň, Jirka Valenta, Lumír Juřík, František Žůrek, Marián Rojek a Viktor Kůřil. Sestava zpočátku vystupovala bez cimbálu. První samostatné akce s náma odehrál tehdy už šedovlasý „strýc“ Hrubý (Ing. Karel Hrubý).

Během doby se sestava zúžila na sedm muzikantů a následně začala kapela hrávat národopisnému souboru Dúbrava. Tam jsme většinou působili nejprve jako tanečníci. Toho se využívalo i nadále a zapojovali jsme se jak do tanečních pásem, tak i do chlapeckých čísel. Se souborem se muzika zúčastnila spousty vystoupení a navštívila řadu festivalů nejen v ČR. Sestava se v té době ustálila na složení: Zdeněk Kaňa, Vojta a Libor Jestřábovi, Tomáš Tomčala, Zbyněk Šindar, Mirek Kyněra a poté Richard Horák jako cimbalisti a na postu basisty se vystřídaly Jenda Duroň, Libor Vacenovský a Jenda Grufík.

Kromě souborů Dúbrava a Dúbravěnka muzika často doprovázela a stále doprovází jak sólisty z řad mladších i starších zpěváků z Dubňan, tak Mužský sbor a Drmolice, Sboreček z Dubňan, atd.

Sestava se do dnešní doby také mírně změnila, postem basisty si prošel Jožka „Brkyn“ Zelinka a dočasně Zbyněk Šindar. Aktuálně na postu basisty působí Jožka Žurovec.

Cimbálka natočila také několik hudebních nosičů. Doprovázela mužský sbor z Dubňan na CD „Za Dubňany za dědinú“ a malé zpěváčky na záznamu jubilejního 20. ročníku soutěž o věneček z rozmarýnu Fanoša Mikuleckého na CD „Dědinečko moja, …“ ; Samostatně vydala CD „Ej ty Belkovi husle“ a s NS Dúbrava CD koled „Co se stalo nenadále“, z nějž bylo několik skladeb vybráno k vydání v rámci edice "Antologie moravské lidové hudby". Tato edice tvoří reprezentativní výběr kapel a zpěváků, jež výrazně přispívají k zachování autentické podoby hudebních tradic svého regionu. Posledním hudebním počinem CM Dúbrava je CD s písněmi zapsanými v Dubňanech pod názvem „Dubňanské“.

V současné době (2015) funguje muzika v této sestavě:

Zbyněk Šindar - prim
Vojta Jestřáb - II. housle
Jirka Horníček - spodní kotra
Richard Horák - cimbál
Jožka Žurovec - basa
Zdeněk Kaňa - prim
Libor Jestřáb - vrchní kontra